Najlepsze filmy o wyścigach

Najlepsze filmy o wyścigach

Grafika z filmu „Szybcy i wściekli” w reżyserii Justin Lin z 2021 roku

Zabawy i rozrywki nas fascynują i pochłaniają naszą uwagę oraz są nie tylko przyjemne, ale także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ducha i umysł. Czasami przychodzi taki czas, że nasze najlepsze weekendowe wieczory chcielibyśmy poświęcić na rozrywkę, bądź też na jakiś szczególnie dobry film. Wspólny seans może dostarczyć sporo dobrej zabawy i emocji. Te drugie w szczególności gwarantowane są przez filmy o tematyce motoryzacyjnej, zwłaszcza wyścigów. Postanowiliśmy zatem wybrać te produkcje, które naszym zdaniem zasługują na największe uznanie.

The Fast and the Furious

Szybcy i wściekli to jedna z najbardziej popularnych i najdłuższych serii filmowych w historii kina. Niedawno oglądaliśmy już 9. odsłonę, a być może czekają nas jeszcze 2 kolejne filmy, nie wspominając o spin-offach. Wszystko jednak zaczęło się w 2001 roku. Brian O’Conner to policjant, który dostaje bardzo trudne zadanie przeniknięcia do grupy przestępczej. Jej członkowie wieczorami lubią brać udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. Misja Briana mocno komplikuje się, gdy zakochuje się w Mii, siostrze Dominica, przywódcy gangu. Szybcy i wściekli to przede wszystkim świetne samochody, dynamiczne sceny akcji, słynne nitro, które daje kierowcom przyspieszenia na trasach. W rolach głównych wystąpili: Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez.

Rush

Wyścig z 2013 roku to film Rona Howarda, który przenosi nas w lata 70. XX wieku. Właśnie wtedy toczyła się niezapomniana rywalizacja między Nikim Laudą a Jamesem Huntem. Najpierw biorą oni udział w wyścigach niższych klas, by potem spotkać się na torach Formuły 1. Niki to perfekcjonista, który do wszystkiego podchodzi z chłodną głową. James to z kolei typowy przedstawiciel F1 tamtych czasów – brawurowy i lekkomyślny playboy, który więcej czasu spędza na imprezach niż w warsztacie. Z czasem rywalizacja między mężczyznami staje się zażarta i niebezpieczna. Świetnym atutem filmu są sceny wyścigów, gdzie można poczuć się niczym wewnątrz bolidu. Ponadto bardzo dobrze na ekranie prezentują się Chris Hemsworth i Daniel Brühl.

Le Mans ‘66

Film znany u nas bardziej jako Ford v Ferrari to kolejny film oparty na faktach. W latach 60. słynny wyścig Le Mans 24 zdominowany został przez Ferrari, której charakterystyczne czerwone samochody zajmowały najwyższe miejsca. Wyzwanie firmie postanawia rzucić Ford, który prosi o pomoc Carrolla Shelby’ego. Słynny kierowca i projektant samochodów z kolei prosi o pomoc Kena Milesa, aroganckiego Brytyjczyka, jednak świetnego kierowcę i mechanika. Razem mają stworzyć samochód, który będzie w stanie konkurować z Ferrari. Tak też powstaje legendarny Ford GT40. Le Mans ‘66 to kolejny film, dzięki któremu możemy poczuć się niczym we wnętrzu samochodu. Doskonale czujemy ryk i moc silnika, ostre wchodzenie w każdy zakręt, przyspieszenie.

Le Mans

W 1971 roku powstał inny, nieco zapomniany już dziś film o słynnym wyścigu we Francji. Tym razem rywalizacja toczy się między Porsche a Ferrari. Liderem tej pierwszej ekipy jest Michael Delaney. Będzie musiał zmierzyć się nie tylko z przeciwnikami na torze, lecz i własnymi demonami. Rok wcześniej uległ bowiem poważnemu wypadkowi, w którym zginął kierowca Ferrari. Także i ten film pokazuje nam z bliska zmagania kierowców, kulisy w ekipach, u mechaników. Choć występują tutaj Steve McQueen, Angelo Infanti, Siegfried Rauch, to jednak największymi gwiazdami są legendarne pojazdy: Porsche 917 i Ferrari 512LM.

Auta

Na koniec animacja od studia Pixar. Jej bohaterem jest Zygzak McQueen, młody samochód wyścigowy, który bierze udział w wyścigach o Złoty Tłok. Choć już w pierwszym sezonie osiąga sukcesy, to jest niestety lekkomyślny i arogancki. Przed ostatnim wyścigiem o puchar przypadkowo trafia do Chłodnicy Górskiej, zapomnianego miasteczka przy legendarnej Route 66. W wyniku przypadku niszczy lokalną drogę. Burmistrz skazuje go na naprawę nawierzchni. Choć Zygzak początkowo chce uciec, to jednak z czasem zaczyna odkrywać uroki miasteczka, jak i uczy się wielu nowych rzeczy o życiu i ściganiu.